Zadovážili ste si zvlhčovač vzduchu zo zdravotných dôvodov? Poradíme vám ako sa o neho starať, aby ste predišli nezdravým plesniam a baktériám, ktoré sa v ňom časom môžu vytvárať.
Pravidelným čistením zvlhčovaču vzduchu znížite riziko množenia baktérií. Odstránite aj usadeniny, takže vám prístroj bude dlho dobre slúžiť.
Čistenie
- Vypnite zvlhčovač a vytiahnite ho zo zásuvky. Vyberte nádobku na vodu, naplňte ju do 2/3 vodou a pridajte lyžičku chlóru. Nechajte 20 minút postáť a potom pohýbte nádobkou tak, aby roztok vyčistil aj rohy. Vylejte obsah nádoby a niekoľkokrát ju poriadne vypláchnite, aby v nej nezostali nijaké stopy chlóru.
- Vyberte filter a ak je umývateľný, ponorte ho do chladnej vody alebo ho opláchnite pod tečúcou vodou.
- Odstráňte všetku vodu zo základne zvlhčovača a pridajte ocot. Nechajte ho pôsobiť tiež 20 minút a potom ho vylejte. Troškou vody vypláchnite a dosucha utrite.
- Vložte čistý filter a nádržku.
- Zvonku pretrite prístroj handrou namočenou v teplej vode s octom.
Údržba
Ak zvlhčovač nepoužívate niekoľko dní, vylejte všetku vodu, vyčistite ho a dokonale vysušte predtým, ako ho odložíte. Nepridávajte žiadnu soľ do nádržky, mohla by poškodiť váš zvlhčovač.
Výmena filtrov
Dĺžka používania filtra vo zvlhčovači závisí od typu filtra i konkrétneho zvlhčovača. Studené zvlhčovače zväčša používajú filtračné vložky, ktoré treba vymeniť každé 2 až 3 mesiace. Parné zvlhčovače väčšinou ani filtre nemajú.
Výmena filtra závisí aj od prachu v domácnosti a mineráloch vo vode. Ak používate zvlhčovač každý deň, žijete v prašnom prostredí a vaša voda má vysoký obsah minerálov, filter budete musieť čistiť alebo vymieňať častejšie ako každé 2 mesiace.
Okrem bežného chlóru a octu existujú aj profesionálne čistiace prostriedky, ktoré sa odporúčajú pre konkrétnu značku zvlhčovača. Ide napríklad o striebornú ionizačnú tyčinku, ktorá zabraňuje vzniku baktérií a mikroorganizmov. Špeciálne odvápňovacie tablety sú zas vhodné na odstraňovanie vodného kameňa.
Každý zvlhčovač vzduchu má svoj špecifický návod na údržbu, kde je určené, aké filtre sú vhodné pre daný typ produktu, či sú umývateľné a ako často ich treba meniť. Tiež sa dozviete, aký čistiaci prostriedok máte použiť na čistenie nádržky. Pokiaľ sa v návode neodporúča špecifický prostriedok, môžete nádobku umývať ručne pod vodou.