Vetráte správne? Rekuperácia prináša zdravotné aj ekonomické výhody

10. January 2019 v kategórii Zdravý vzduch    Autor: Martin
  

Vo vykurovacej sezóne sa nezaobídeme bez vetrania. Inak riskujeme prehriatu domácnosť a zdravotné ťažkosti.

Klasické vetranie pomáha zaistiť ideálnu vlhkosť vzduchu, ale prispieva aj k úniku tepla a neefektívnemu kúreniu. Riešením je rekuperácia.

Umožňuje spätne získať teplo, ktoré by inak odišlo von otvorenými oknami. A ohriať ním čerstvý vzduch.

Prečo je dôležité správne vetrať?

Správnym vetraním sa postaráte o to, že budete žiť v zdravom prostredí bez zbytočných tepelných strát. Dosiahnete, že vydýchaný vnútorný vzduch sa kompletne vymení za nový. Predídete prekúreniu, ktoré škodí organizmu aj samotnej domácnosti.

V čom spočíva účinné vetranie? Má byť nárazové a intenzívne.

Neotvárajte okno pričasto. Hlavne nie vtedy, keď pod ním práve hreje radiátor. Nespoliehajte sa ani na štrbinové vetranie. Vetrajte prievanom asi trikrát denne po dobu 5 až 10 minút. To úplne postačí.

vetranie

Vhodná kombinácia kúrenia a vetrania vie domácnosti ušetriť za spotrebu tepla. Špeciálne v zateplenej budove. Na druhej strane, nesprávne a nedostatočné vetranie spôsobí rosenie okien, vlhké múry a plesne na stenách.

Ušetríte na bývaní

Na efektívnejšiu výmenu vzduchu slúžia systémy riadeného vetrania. Riadené vetranie pomocou rekuperačnej jednotky vám umožní spätne získať teplo, znížiť tepelné straty a náklady na vykurovanie.

Pri vetraní cez okno unikne teplý vzduch z miestnosti von. Už ho viac nevyužijete. Vďaka rekuperácii toto odchádzajúce teplo ohreje čerstvý vzduch, ktorý pustíte dnu.

Rekuperácia vám počas celej svojej životnosti pomôže ušetriť 40 až 50 % tepla, ktoré teraz pri vetraní v zime odchádza von oknom.

Pozitívny vplyv na vaše zdravie

Zdravotné výhody rekuperácie sú ďalším dôvodom, prečo tento systém prispieva k vyššiemu celkovému zhodnoteniu nehnuteľnosti.

Rekuperačná jednotka využíva filtráciu, cez ktorú sa do domáceho vzduchu nedostanú nečistoty, prach či peľ. To je dobrá správa pre alergikov. Pri klasickom vetraní sa totiž musia zmieriť s tým, že im tieto škodliviny znepríjemnia dýchanie. Alebo investovať do čističky vzduchu.

Rekuperácia tiež zabezpečí, že sa doma budete cítiť ako na čerstvom vzduchu. Čerstvý vzduch je pre zdravie človeka oveľa prínosnejší ako vydýchaný vzduch v uzavretej miestnosti. S tým súvisí aj psychické pohodlie a dostatočná schopnosť relaxovať.

Systém dokáže vymeniť veľké množstvo vnútorného vzduchu bez toho, aby ste prišli o pocit tepla. Znížite tak výskyt plesní, baktérií, roztočov a ďalších mikróbov. Každé ráno sa zobudíte v zdravom prostredí.

zdravá domácnosť

Intenzitu vetrania rekuperáciou môžete regulovať. Na ovládacom paneli zariadenia si nastavíte úsek dňa, v ktorom bude systém pracovať. Zadáte aj požadovaný výkon.

Sumár: 7 výhod rekuperácie

  • zdravší vzduch v domácnosti
  • regulovaná vlhkosť vzduchu
  • menej plesní, baktérií, roztočov a iných toxínov
  • stály prísun čerstvého vzduchu
  • efektívnejšie vykurovanie
  • nižšie náklady na bývanie
  • menšie výkyvy domácej teploty (v porovnaní s vetraním oknami)

Ktorú z výhod rekuperácie by ste najviac privítali vo svojej domácnosti? Napíšte nám do komentárov pod článkom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *