Filtre v klimatizáciách sú komponenty, ktorým by sme mali vo vlastnom záujme venovať pozornosť. Filtrácia vzduchu je dôležitou súčasťou klimatizačného zariadenia, lebo výrazne vplýva na kvalitu vzduchu, ktorý dýchame.
Od klimatizácie najčastejšie očakávame, že bude plniť dve základné funkcie – chladenie a kúrenie. Klimatizačné zariadenie však zvládane omnoho viac ako len ovládanie teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti. Klimatizácie sú vybavené rôznymi filtrami, spravili sme preto menší prieskum a predstavíme vám najbežnejšie používané typy filtrov. Účinnosť filtra závisí od množstva častíc, ktoré filter zachytí, ďalším meradlom aj objem vzduchu v m3, ktorý prechádza cez filter.
Základný filter – prachový filter
Prachovým filtrom by mala disponovať každá klimatizácia, či už rezidenčná alebo v komerčných priestoroch. Prachové filtre sú spravidla umývateľné plastové filtre, ktoré je možné povysávať alebo vyčistiť mydlovou vodou. Tieto filtre pokrývajú tepelný výmenník. Prachový filter sa stará o tom, aby sa vzduch už pri vstupe očistil od veľkých nečistôt a prachu. Prachový filter si môžete umývať aj sami a to niekoľkokrát do roka, zvýši sa tak jeho účinnosť. (našli sme u Daikin, Toshiba, LG)
Fotokatalytický filter
Tento filter zabraňuje množeniu baktérií a vírusov. Fotokatalýza je proces, pri ktorom dochádza k rozkladu chemických látok, baktérií, vírusov alebo mikročastíc prachu pôsobením fotokatalyzátora a svetelného žiarenia. (našli sme u Daikin, LG)
Dezodoračný filter
Dezodoračný filter odstraňuje škodlivé plyny a zápachy z cigariet. Dezodoračný filter je označovaný aj ako katechínový filter alebo uhlíkový filter. (našli sme u Toshiba, Mitsubishi)
Titánium apatitový filter
Zložitý názov, zato užitočná funkčnosť– odstraňuje peľ, prach a nežiaduce prachy, ak ste alergik, oplatí sa investovať do klimatizácie, ktorá má tento filter zabudovaný. (našli sme u Daikin)
Plazmový filter
Plazmový filter je elektrický čistič vzduchu, ktorý filtruje najmenšie častice. Elektrostatické čistenie vzduchu prebieha v troch fázach : 1. Elektrické nabitie prachových častíc 2. Tieto častice sa prichytia na kolektor 3. Kolektor sa čistí pravidelne pomocou mydlovej vody. (našli sme u Toshiba Super Daisekai, Mitsubishi Deluxe, LG Art Cool Gallery, Samsung)
HEPA filter
HEPA filter (high efficiency particulate air) sa používa najmä vo zvlhčovačoch vzduchu a zneškodňuje najmenšie čiastočky prachu a dymu z cigariet. Tento vzduchový filter je schopný s 99,97% účinnosťou eliminovať častice s veľkosťou 300 nanometrov. Mal by sa meniť raz ročne.
Ionizátor vzduchu
Ionizátor vzduchu vyrába záporne nabité ióny (vzduchové ióny). Ich význam spočíva v pozitívnom účinku na látkovú výmenu a v odbúravaní napätia z ľudského tela. Ionizátor produkuje až do 35 000 negatívne nabitých iónov na cm3 vzduchu. Táto hodnota zodpovedá kvalite vzduchu v prírode. (našli sme u Toshiba Super Daisekai, LG Prestige)