31. mája na Slovensku oficiálne končí vykurovacia sezóna. Tento dátum určuje vyhláška ministerstva hospodárstva. Do konca mája dostanete aj ročné vyúčtovanie nákladov za bývanie, ktoré súvisí práve s koncom vykurovacej sezóny.
Dátum je síce stanovený pevne, ale vykurovacia sezóna sa v skutočnosti môže predĺžiť aj skrátiť. Kedy môžu dodávatelia tepla prerušiť vykurovanie ešte pred 31. májom?
- vonkajšia teplota vzduchu stúpne nad 13 °C počas dvoch dní, ktoré nasledujú po sebe
- podľa predpovede sa počasie v najbližších dňoch nezhorší
Niekedy však nastanú aj prípady, že prvé júnové dni a noci sú daždivé a nezvyčajne chladné. Dodávatelia sú pripravení obnoviť vykurovanie, ale musí ich o to požiadať správca bytov.
Koniec vykurovania však pre výrobcov a dodávateľov tepla vôbec neznamená dovolenku. Práve naopak. Mimo sezóny sa musia postarať o plánované opravy, prehliadky a revízie. Časť z nich im prikazuje zákon.
Máte v bytovom dome vlastnú kotolňu? Prichádza obdobie, ktoré je ideálne na kontrolu a pravidelnú údržbu kotla.
Postarajte sa o funkčnosť termostatických ventilov
Ak používate termostatické hlavice s programovateľným termostatom, zbystrite pozornosť. Náročná vykurovacia sezóna im určite dala zabrať, preto poriadne overte ich funkčnosť.
Tu je 5 tipov, ako zabezpečíte správne fungovanie termostatických ventilov v letnom období. A zároveň ich pripravíte na ďalšiu sezónu:
- Hlavicu nastavte na najvyšší stupeň. Úplným otvorením ventilu znížite jeho opotrebenie, čiže vám vydrží dlhšie.
- Keď radiátory zapnete naplno, v potrubí sa neusadia nečistoty.
- Na noc znížte výkon hlavice o jeden stupeň.
- Keď vetráte, hlavicu nastavte na najnižší stupeň. Keby ste tak nespravili, otvorený ventil by na zníženie teploty v miestnosti zareagoval väčším prítokom vody. Zbytočne by ste minuli viac energie, ako potrebujete.
- Termostatickú hlavicu nezakrývajte nábytkom ani záclonami. Zvýšite tým jej efektívnosť.
Ako sa staráte o pravidelnú údržbu radiátorov a termostatických ventilov? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.