16 trikov, ktorými odhalíte suchý alebo vlhký vzduch v domácnosti

4. December 2017 v kategórii Zdravý vzduch    Autor: Martin
  

 

Kvalitu vzduchu v domácnosti by ste mali ostro sledovať. Inak riskujete zdravotné ťažkosti, ale aj poškodenie nábytku a iné problémy.

Pre domáce pohodlie je kľúčová hlavne relatívna vlhkosť vzduchu. Jej hodnota by sa mala pohybovať v rozmedzí 40 až 60 %.

Ľudia však často vôbec nevedia, akú vlhkosť vzduchu majú doma. Že niečo nie je v poriadku si všimnú až po prvých plesniach na strope.

Pritom existuje niekoľko jednoduchých trikov, ktoré využijete v každej domácnosti. Vďaka nim si overíte, či doma dýchate vzduch so správnou vlhkosťou.

V tomto článku sa dozviete:

  • ako odhaliť suchý alebo vlhký vzduch v domácnosti,
  • čo spôsobujú tieto dva extrémy,
  • ako sa priblížiť k optimálnej vlhkosti vzduchu.

vlhkomer

Odhaľte suchý alebo vlhký vzduch pomocou týchto trikov

1. Na určenie správnej vlhkosti nepotrebujete špeciálne triky. Najľahšie ju zmeriate vlhkomerom. Dôkladne si pozrite informácie k danému modelu, aby ste ho správne nastavili a umiestnili. Určite sa vyhnite priamym slnečným lúčom.

2. Ak nemáte vlhkomer a chcete trošku experimentovať, postačí vám sklenený pohár a kocky ľadu. Tento domáci test však neskúšajte v kúpeľni ani kuchyni. V nich sa úroveň vlhkosti pravidelne mení. A to dôsledkom bežných činností ako varenie či sprchovanie.

Do pohára nasypte 4 kocky ľadu a položte ho do izby, v ktorej chcete zmerať vlhkosť vzduchu. Umiestnite ho na vhodné miesto a na 3 minúty opustite miestnosť. Inak by ste mohli ovplyvniť výsledok.

Ako test vyhodnotiť? Ak nájdete kvapôčky vody na vonkajšej strane pohára, vlhkosť vzduchu je v poriadku. Ak kvapôčky chýbajú, vzduch je suchý.

Ako odhalíte príliš suchý vzduch v domácnosti?

3. Dlhodobo máte suchú pokožku.

4. Zobúdzate sa s popraskanými perami.

5. Cítite sucho a škrabanie v hrdle, prípadne v nose.

6. V domácnosti sa drží viac statickej elektriny ako obvykle. Pozorujete ju hlavne po vašom príchode z vonku.

7. Náhle a bez zjavnej príčiny sa vám kazí domáca elektronika.

8. Máte znehodnotený drevený nábytok, podlahy či hudobné nástroje.

9. Našli ste poškodené obaly kníh, staré poštové známky či fotografie.

10. Korkové zátky na fľašiach od vína sa rozpadávajú.

11. Trápia vás dýchacie problémy, ktoré sa predtým neprejavili.

zvlhcovač vzduchu

Ako odhalíte príliš vlhký vzduch v domácnosti?

12. Na stenách a stropoch sa objavujú plesne, prípadne mokré škvrny.

13. Pleseň vidíte alebo cítite v kúpeľni či pod kuchynským drezom.

14. Vysokú vlhkosť spoznáte aj podľa kvapiek na vnútornej strane okien. Zvyčajne ich nájdete na spodnom okraji, ale zarosená môže byť aj celá plocha okna. Platí to aj pre zrkadlá a iné sklá vo vertikálnej polohe.

15. Na tkaninách alebo drevených podlahách sa tvoria vlhké škvrny.

16. Ak máte doma alergikov, ich alergické reakcie sa stupňujú. Alebo sa podobné príznaky vyskytnú aj u tých, ktorí netrpia alergiami.

vlhký vzduch v domácnosti

Nepriaznivou vlhkosťou vzduchu hazardujete so zdravím

Od kvality vzduchu v domácnosti sa môže odvíjať zdravie celej rodiny. Príliš vlhký aj príliš suchý vzduch podporuje tvorbu škodlivých častíc.

Vlhký vzduch v zimnom období zapríčiňuje vznik roztočov, plesní a hubových vlákien. A práve roztoče zhoršujú život astmatikom.

Naopak, vlhkejší vzduch sa vám zíde pri problémoch s alergickou nádchou. Suchý vzduch totiž vysušuje sliznicu a znižuje prirodzenú imunitu. Okrem popraskaných pier sa postará aj o suchý kašeľ, pálenie očí alebo zvýšenú únavu.

odvlhcovač vzduchu

Ako dosiahnuť optimálnu vlhkosť?

Na správnu vlhkosť vzduchu si dajte pozor hlavne počas chladných mesiacov. Okná sú zatvorené a radiátory hrejú naplno. To vôbec nie sú ideálne podmienky.

Na hodnotu vlhkosti vplývajú aj domáce zvieratá či izbové rastliny. Ale hlavne ľudia a bežné činnosti ako sprchovanie, varenie, pranie alebo upratovanie.

Vlhkosť znížite pravidelným a správnym vetraním bytu. V kuchyni vetrajte, keď varíte alebo máte pustenú umývačku riadu. Otvoriť okná by ste mali aj po horúcej sprche. Dokonca až na 30 minút.

V tomto smere vám pomôže aj maľovanie stien farbami, ktoré sú odolné voči plesniam. Na príliš vlhký vzduch v lete zaberá aj klimatizácia.

Odchýlky od optimálnej vlhkosti však najúčinnejšie vyriešite zvlhčením alebo odvlhčením vzduchu.

zvlhcovač vzduchu

Odvlhčovač pracuje tak, že vzduch ochladí a prebytočnú vlhkosť skvapalní do nádoby. Tým vzduch vysuší a zbaví vás roztočov. Nádobu s vodou pravidelne vyprázdňujte a čistite. Inak sa v nej môžu vytvoriť plesne.

Zvlhčovač vzduchu vám pomôže hlavne v zimnom období. Vo vykurovacej sezóne je vzduch v domácnosti suchší ako zvyčajne. Zvlhčovače premenia vodu na vodnú paru a rovnomerne ju rozptýlia do vášho domáceho ovzdušia. Môžete si vybrať druh a výkon, ktorý vám najviac vyhovuje.

Odvlhčovače aj zvlhčovače sa riadia vlastnou reguláciou. Nemusíte sa báť, že to preženú a vlhkosť vzduchu vám obrátia z jedného extrému do druhého. Naopak, postarajú sa o jej optimálnu hodnotu.

Riešili ste už problémy s vlhkosťou vzduchu v domácnosti? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch pod článkom.

One Response to 16 trikov, ktorými odhalíte suchý alebo vlhký vzduch v domácnosti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *