Ako správne používať klimatizáciu

18. March 2014 v kategórii Klimatizácie    Autor: maja
  

Klimatizácia je na nezaplatenie najmä v teplejších klimatických podmienkach. Globálne otepľovanie a rýchle zmeny klímy však potrebu klimatizácie rozširujú do každého kúta Zeme. Američania ju berú ako samozrejmosť a my, na Slovensku, si tiež pomaly začíname zvykať. Nie sme s ňou natoľko zžití ako oni , ale postupne si uvedomujeme jej význam.

Keď sa niečo stane samozrejmosťou, máme tendenciu sa o to menej starať a dokonca to zneužívať. Naopak, s novými vecami nemáme veľa skúseností a nevieme ako s nimi zaobchádzať. Klimatizácia je dlhodobá investícia, ktorá by nám mala priniesť čo najviac úžitku. Preto ju treba vedieť správne používať.

Veľa ľudí si v spojení s klimatizáciou predstaví drkotanie zubov, bolesti chrbtice a iné ťažkosti. V praxi sú to nespokojní chorľaví zamestnanci s termoforom, schúlení v deke za počítačom. Odborníci zaraďujú medzi najväčšie zdravotné riziká prechladnutie, chrapot, ba dokonca stratu hlasu. Ďalším problémom je rozšírenie baktérií a vírusov cez klimatizačné zariadenie do celej budovy. Zaťaženie hrozí aj srdcovocievnemu a imunitnému systému, pokiaľ často prechádzate z teplých do chladných priestorov a naopak.

Bolo by nefér hádzať vinu za tieto nepríjemnosti na klimatizáciu. Žiaľ, v tomto smere zlyháva najmä ľudský faktor. Pri správnom používaní klimatizácie vôbec nemusíte trpieť ani doma, ani v práci. Poradíme vám ako predísť zdravotným problémom i zbytočným výdavkom.

1.       Umiestnenie

Klimatizácia by mala byť umiestnená v najtmavšej časti miestnosti, respektíve tam, kde je najviac tieňa. Zostane chladnejšia a menej sa narobí, čiže spotrebuje aj menej energie pri ochladzovaní priestoru.

Nikto by sa nemal vystavovať priamemu výfuku vzduchu. Ak máte klimatizáciu hneď nad/za sebou alebo vedľa seba a fúka na vás, ihneď sa postarajte o alternatívne sedenie. Ľahko sa to hovorí, ťažšie robí… No zdravie máte len jedno. Pokiaľ vás zamestnávateľ odmieta presadiť, je to prekážka v práci a Zákonník práce stojí na vašej strane. Nenechajte sa odradiť a bojujte za svoje práva.

2.       Podmienky

Myslite na maximálne 6-stupňový teplotný rozdiel pri chladiacom móde. Zdá sa vám to málo? Toto číslo odporúčajú lekári pre vaše zdravie. Ak je vonku 29 °C, nastavená teplota klimatizácie by mala byť minimálne 23 °C. Podľa amerických odhadov však každý stupeň nad cca 25  °C (pri nastavení klimatizácie v horúčavách) vám zníži účet za energie o 3 až 7 percent a to už nie je zanedbateľná suma pri firemných prevádzkových nákladoch.

Okná a dvere by mali byť zatvorené, aby ste zbytočne neochladzovali alebo neotepľovali vzduch, ktorý uniká. Toto je problém hlavne v „open space“ pracovnom prostredí. Zamestnancom pri radiátoroch je teplo a tým, ktorí sedia hlbšie v priestore a často pod klimatizačným zariadením je zas zima. Výsledkom bývajú otvorené okná a klimatizácia zapnutá na maximum. Takýto model je však nanajvýš neefektívny.

Samozrejme, vetrať priestory treba, aj keď máte klimatizáciu. Robte to však predtým ako ju zapnete. Odborníci neodporúčajú vypínanie a zapínanie zariadenia viac ako štyrikrát za hodinu, kvôli poškodeniu. Po vypnutí alebo výpadku prúdu by ste mali počkať aspoň 3 minúty pred opätovným zapnutím klimatizácie.

Či už používate klimatizáciu doma alebo v práci, vo vašej neprítomnosti by mala byť vypnutá. Ušetrí vám to nielen náklady, ale aj zbytočné plytvanie energiou. Zapnite ju až po príchode a vypnite po odchode. V minulosti sa objavovali informácie, že je lepšie nechať bežať klímu celý deň aj počas neprítomnosti, ale dnes sú už mýtmi.

V oblasti nasávania a výfuku vzduchu by nemalo byť nič umiestnené. Možno sa nájde nejaký MacGyver, ktorý prevesí cez výparník uterák, aby na neho nefúkalo… Akákoľvek prekážka by mohla viesť k poškodeniu klimatizácie. Na usmernenie fúkania vzduchu z vnútornej jednotky slúžia pohyblivé lamely, ktorými viete nasmerovať kam má vzduch prúdiť. Nikdy neskladujte pri klimatizácii horľavé tekutiny.

3.       Servis 

Starostlivosť o zariadenie netreba zanedbávať. Dôvody sú jednoduché – vaše zdravie a životnosť klimatizácie. Väčšina klimatizácií už má filtre i rôzne prídavné technológie, ktoré zabraňujú šíreniu vírusov a baktérií (našli sme u Daikin, LG, Mitsubishi, Toshiba, Samsung). Dôležité je najmä pravidelné čistenie filtra (raz za 2 týždne), kondenzačnej nádoby a kontrola chladiacej kvapaliny. Na servis klimatizácie myslite včas pred sezónou a zavolajte si taký, ktorý sa vám postará kompletne o všetko, spraví dezinfekciu a celkovú revíziu. Viac sa dočítate v našom článku Servis klimatizácie.

Bežnú starostlivosť, akou je utieranie prachu, zvládnete aj sami. Nikdy neolievajte zariadenie vodou. Chemické čistiace prostriedky sa tiež neodporúčajú. Postačí vám navlhčená handra v teplej vode. Pri každom čistení vypnite klimatizáciu a vypojte ju z elektriny. Vaša bezpečnosť je na prvom mieste.

Pri dodržaní týchto zásad si užijete klimatizáciu v zdraví čo najdlhšie. Nižšia spotreba energie a dlhšia životnosť zariadenia sa prejavia aj vo vašej peňaženke.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *