Aromaterapia: čarovná moc vône

23. May 2018 v kategórii Zdravý vzduch    Autor: Michaela
  

Vôňa je zvláštny čarodej. Dokáže v nás zobudiť spomienky, vyvolať emócie či zlepšiť zdravotný stav. Určite sa vám už stalo, že ste zacítili vôňu a v momente ste si predstavili osobu alebo udalosť, ktorá sa vám s ňou spája. Prípadne ste intuitívne siahli po bylinkovom čaji, keď vás bolela hlava a už jeho vôňa vám tento stav zmiernila.

Už v dávnej minulosti vtedajší obyvatelia Egypta, Grécka či Ríma pochopili princípy prospešného pôsobenia vonných látok. Predstavte si vôňu kadidla, vavrínu alebo santalového dreva. Čo vám napadne v spojitosti s touto vôňou? Ak vám prišli na um rituálne obrady, trafili ste do čierneho. Niektoré vône dokázali vyvolať náboženský tranz a práve preto boli často využívané. A ak dokáže silná vôňa kadidla v človeku navodiť tento stav, tak aj iné vône musia mať svoje typické účinky, nie?

A tak sa prirodzene dostávame k aromaterapii, ktorá je takou spontánnou súčasťou našich životov, že si to ani neuvedomujeme. Vôňa rannej kávy nabudí v mozgu tie správne hormóny. Vôňa mätového čaju zase zlepší koncentráciu. A levanduľový sprchový gél, ktorý použijete pred spaním, vás príjemne upokojí.

Aromaterapia je skvelá pre vašu dušu aj telo

Aby ste mohli čo najefektívnejšie praktizovať aromaterapiu, stačí si zadovážiť aróma difuzér a esenciálne oleje. Ak sa naučíte vyberať správne vône, dokážete okrem psychickej pohody stimulovať aj svoju fyzickú stránku. Viete tak ovplyvniť bolesť hlavy, uvolniť nádchu, zmierniť depresiu, únavu, navodiť chuť do jedla alebo sa zbaviť nespavosti.

Ideálne je, keď používate čisto prírodné esenciálne oleje. Vtedy je ich účinok na organizmus najlepší. Ak neviete, aký olej je pre vás najvhodnejší, máme tu malý prehľad:

ANÍZ je často používaný ako prírodný repelent. Okrem toho je dobré ho inhalovať, keď prechladnete.

BAZALKA zlepšuje náladu, zmierňuje depresiu, upokojuje a pomáha zlepšiť dýchacie ťažkosti.

BOROVICA zlepšuje sústredenie, utlmuje podráždenú náladu, a navyše ju aj zlepšuje.

CÉDER harmonizuje organizmus, pôsobí pozitívne na psychiku a uvoľňuje nádchu.

CITRÓN podporuje obranyschopnosť organizmu, je antibakteriálny a povzbudzujúci.

EUKALYPTUS uvoľňuje dýchacie cesty, povzbudzuje organizmus a mierni bolesť hlavy.

GREPFRUIT zlepšuje náladu, pôsobí proti únave a zmierňuje depresiu.

LEVANDUĽA odbúrava plachosť, zmierňuje nervové vypätie a depresiu, odstraňuje nespavosť, utlmuje bolesť hlavy a znižuje krvný tlak.

MANDARÍNKA vplýva pozitívne na psychiku, pomáha pri relaxácii, zmierňuje bolesť hlavy a osviežuje.

MÄTA PIEPORNÁ pozitívne pôsobí na nervový systém, zlepšuje sústredenie, pôsobí proti bolesti hlavy a uvoľňuje dýchacie cesty.

MEDOVKA pomáha pri nespavosti a nervovom vyčerpaní, zmierňuje nachladnutie.

POMARANČ vplýva pozitívne na psychiku a nespavosť, zmierňuje depresiu a stres.

ROZMARÍN podporuje pamäť, zlepšuje sústredenie, pomáha pri únave, tlmí bolesť svalov a reumu.

SANTALOVÉ DREVO čistí a upokojuje myseľ,  pozitívne ovplyvňuje nervový systém, zlepšuje náladu a znižuje bolesti pri kŕčoch.

ŠKORICA podporuje chuť do jedla, pôsobí na napätie a nervozitu, harmonizuje.

YLANG YLANG uvoľňuje nervové napätie, upokojuje myseľ a odstraňuje psychické bloky.

Aromaterapia je skvelá forma relaxu. A okrem toho nádherne rozvonia váš domov. Váhate, či ju vyskúšať? My kričíme ROZHODNE ÁÁÁNOOO. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *