Tieto rastliny slúžia ako prírodná čistička vzduchu či prírodný zvlhčovač

21. May 2018 v kategórii Zdravý vzduch    Autor: Martin
  

 

Každý chce mať doma čistý a voňavý vzduch, ktorý nedráždi sliznicu a zlepšuje spánok. V domácnosti sa však často darí toxínom. Domáci vzduch môže byť ešte škodlivejší ako ten vonku.

Odkiaľ sa doma berie toľko toxínov, keď stále len upratujete? Nielen zo vzduchu, ale aj z oblečenia, jedla, kozmetiky a čistiacich prostriedkov. Je dôležité dýchať vždy čerstvý a čistý vzduch. A nezáleží na tom, či bývate v garzónke, alebo veľkom rodinnom dome.

Zlá kvalita vzduchu môže viesť k zdravotným problémom. Ich prejavy sú veľmi individuálne. Dokonca aj kvalitu vzduchu vníma takmer každý človek inak.

Suchý vzduch sa v domácnostiach nachádza hlavne v zime, keď ľudia zanedbávajú jeho výmenu. Vzduch príliš neprúdi, pôsobia naň kúrenie a nízke vonkajšie teploty. Spôsobuje suchú a popraskanú pokožku, podráždené oči, sliznicu a hrdlo.

Naopak, vlhký vzduch z tela odoberá energiu, dehydruje, spôsobuje svalové kŕče, únavu až slabosť. Kvalita domáceho vzduchu závisí aj od vonkajšieho znečistenia. Hlavnú úlohu hrajú prach, cigaretový dym, výfukové plyny a smog.

Izbové rastliny vám môžu pomôcť udržať čistejší vzduch v domácnosti. Efektivitou sa nevyrovnajú čističke vzduchu alebo zvlhčovaču, ale v kombinácii s týmito prístrojmi zvýšia kvalitu ovzdušia.

V našom zozname nájdete izbové rastliny, ktoré:

  • pomáhajú čistiť vzduch,
  • zvlhčujú alebo odvlhčujú vzduch,
  • skrášľujú interiér.

Svokrin jazyk

Nevyžaduje si veľa pozornosti a hodí sa aj vtedy, keď nie ste doma často. Najviac sa mu darí v suchšom prostredí s trochou slnka. V noci nasáva oxid uhličitý a vracia do vzduchu kyslík, čím zlepšuje kvalitu spánku. Vyťahuje aj benzén a xylén.

Udržte ho mimo dosahu detí a domácich miláčikov. Obsahuje toxíny, ktoré by nemali skonzumovať.

svokrin jazyk

Zelenec chochlatý

Zelenec je podľa NASA hotový zázrak. Patrí medzi top 3 domáce rastliny, ktoré vyčistia vzduch. Potrebuje prirodzené svetlo, ale nie priame slnečné lúče. Likviduje oxid uhoľnatý, formaldehyd a xylén.

zelenec chochlatý

Lopatkovec

Hodí sa do kúpeľne alebo práčovne, pretože výborne pohlcuje prebytočnú vlhkosť a odstraňuje plesne. Zbaví vás formaldehydu, amoniaku a trichlóretylénu. Nevyžaduje si veľa vody alebo slnka a často aj rozkvitne. Preto má v domácnosti aj dekoratívnu funkciu.

lopatkovec

Nefrolepka vznešená

Nefrolepka zo vzduchu vyťahuje formaldehyd lepšie ako ostatné rastliny. Zdrojov formaldehydu je v každej domácnosti na rozdávanie. Vyskytuje sa v drevenom nábytku, kozmetike alebo čistiacich prostriedkoch. Nefrolepka tiež zvlhčuje vzduch a skrášľuje interiér.

nefrolepka

Aloe vera

Táto obľúbená rastlina je nenáročná na pestovanie a starostlivosť. Má liečivú silu, a to vďaka šťave vnútri listov. Lieči porezanú a popálenú kožu. Aloe vera odstráni škodlivé látky zo vzduchu, hlavne formaldehyd. Má aj ďalšie priaznivé účinky na zdravie človeka.

aloe vera

Azalka

Azalka pomôže odfiltrovať vzduch v kuchyni najmä vtedy, keď používate lacnejšie čistiace prostriedky. Tie produkujú viac toxínov.

azalka

Dracéna voňavá

Dracéna je vysoká rastlina, ktorá sa hodí do každej izby. Odstraňuje formaldehyd, benzén, trichlóretylén a xylén.

dracéna voňavá

Pelargónia

Pelargónia čistí vzduch a zbavuje ho nežiaducich pachov. Zabíja baktérie a odpudzuje šatové aj potravinové mole. Esenciálny olej z tejto rastliny má upokojujúce účinky a zlepšuje spánok.

pelargónia

Máte doma niektorú z týchto rastlín? Napíšte nám do komentárov pod článkom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *