Inštalácia klimatizácie, kúrenia či vzduchotechniky si často vyžaduje zásah do interiéru. Vhodná úprava vnútorného prostredia smeruje k tomu, aby ste tieto zariadenia mohli používať čo najefektívnejšie. Môže pozitívne ovplyvniť aj prevádzkové náklady.
K najbežnejším činnostiam pri stavebných prácach patrí jadrové vŕtanie. Ide o vytváranie otvorov s rôznym priemerom. Potrebujete na to jadrovú vŕtačku so špeciálnymi vrtákmi, ktoré majú na korunke diamantové prvky.
Ako vyzerá jadrové vŕtanie v praxi a aké sú jeho nesporné výhody?
Až metrový otvor s neobmedzenou hĺbkou
Vďaka diamantovej vŕtacej technike vytvoríte presné otvory na miestach, ktoré si určíte. Otvory slúžia na zachytenie rôznych konštrukcií a zariadení. Jadrové vŕtanie je presné pri ľubovoľnej polohe oceľových výstuží v betóne.
Presný kruhový otvor tak navŕtate bez nepríjemných otrasov a prachu. Tento spôsob vŕtania je vhodný na priečky z betónu, železobetónu a tehál.
Pri vŕtaní do železobetónu je dôležité použiť chladiacu vodu. Vodu môžete odsávať rovno z vrtu, aby nenatiekla naspäť a neznečistila pracovné prostredie. Vŕtanie do tehál a podobných materiálov si nevyžaduje použitie vody. Prach stačí odsávať priamo z diamantového vrtáka.
Aký priemer majú takto navŕtané otvory? Najčastejšie 1 centimeter až 1 meter. Výhodou je, že hĺbka vrtu je neobmedzená.
Vŕtanie bez prachu namiesto sekania a zbíjania
Kedy odporúčame jadrové vŕtanie?
- pri novostavbách
- na vŕtanie technologických prestupov v bytoch
- na vŕtanie otvorov na vodu, plyn, kúrenie, kanalizáciu, vzduchotechniku a klimatizáciu
Jadrové vŕtanie je náhradou za sekanie a zbíjanie, ktoré zaberie veľmi veľa času, je menej pohodlné a výrazne prašné. Navyše, vŕtanie diamantovým vrtákom nezanecháva praskliny v priečke. Nehrozí pri ňom ani dodatočná oprava steny. Tá je typická pre sekanie otvorov búracími kladivami.
Vŕtanie diamantovou technikou je rýchlejšie a nenarúša statiku. A hlavne sa pri ňom toľko nepráši.
Zhrnutie: 7 výhod jadrového vŕtania
- presné otvory s rôznym priemerom
- nepotrebujete ďalšie úpravy
- rýchle a bezprašné vŕtanie
- neobmedzená hĺbka vrtu
- nehrozia otrasy a praskliny v stene
- nízka hlučnosť (v porovnaní s búracími kladivami)
- vŕtanie nasucho alebo namokro podľa materiál
Videli ste už rozdiel medzi jadrovým vŕtaním a sekaním do priečky? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch pod článkom.