Kupujete čističku vzduchu? Na toto sa zamerajte

3. April 2018 v kategórii Čističky a zvlhčovače    Autor: Michaela
  

 

Na základe našich článkov už viete, že čističku vzduchu treba zvážiť, keď vás trápia dlhodobé zdravotné problémy. Napríklad astma či alergia. Čistička však nie je len pre ľudí, ktorí majú ťažkosti potvrdené lekárom. Množstvo ľudí denne bojuje s alergickými reakciami, dýchacími problémami, podráždenou nosnou sliznicou, upchatými dutinami či bolesťou hlavy.

Napadlo by vám pripisovať tieto prejavy zlej kvalite vzduchu? Možno nie, ale je to tak. Kontakt s baktériami, plesňami, prachom a inými mikroorganizmami nevieme ovplyvniť. Denne vdýchneme nespočetné množstvo nečistôt. Čistička vzduchu je ideálnym riešením, ako všetky negatívne vplyvy čo najviac eliminovať.

Princíp čističky vzduchu sme si už niekoľkokrát vysvetlili. Tento prístroj nasáva vzduch z miestnosti, prefiltruje ho. Zbaví ho 99 % nečistôt a takýto očistený vzduch vháňa naspäť do priestoru. Vybrať si správnu čističku vôbec nie je jednoduché. Ak výber podceníte, efektivita čistenia vzduchu sa môže rapídne znížiť a vy nepocítite želaný účinok.

Pri čističkách vzduchu naozaj platí, že za kvalitu sa oplatí priplatiť. Je dôležité zamyslieť sa nad tým, na čo konkrétne sa chcete pri očiste vzduchu zamerať. Je vašou prioritou odstrániť roztoče, vírusy, baktérie, prach či zápach? Je možné, že jednotlivé typy čističiek budú fungovať na rozličných princípoch filtrovania vzduchu. Jeden výrobca sa môže zamerať na odstránenie nežiadúcich pachov, iný na odstránenie zdravotného rizika.

Na čo sa pri výbere čističky zamerať?

Výkon čističky vzduchu ide ruka v ruke s veľkosťou priestoru. Výkon udáva množstvo prefiltrovaného vzduchu v priebehu jednej hodiny. Keď množstvo prefiltrovaného vzduchu 2-3-krát prevyšuje objem miestnosti, vieme, že sme vybrali správny výkon čističky. Samozrejme, čím vyšší výkon, tým rýchlejšie sa vzduch prečistí. Pozor si dajte hlavne na poddimenzovanie prístroja, pretože ak zvolíte príliš slabý výkon, prístroj nebude stíhať čistiť vzduch a nebude mať požadovaný efekt.

Aký typ filtrácie je najlepší? Aj tu platí, že čím viac filtrov čistička obsahuje, tým lepšie. Ideálna je viacstupňová filtrácia. Filtre, ktoré čističky obsahujú, môžu byť rôzne:

  • elektrostatické,
  • prachové,
  • antibakteriálne,
  • pachové,
  • vodné,
  • fotokatalycké.

Najpreferovanejší je filter HEPA.

Základom správneho výberu sú teda výkon a filtrácia. Ostatné je už na vašej osobnej preferencii. Ďalšie funkcie už veľmi neovplyvňujú kvalitu vzduchu. Skôr vplývajú na váš osobný komfort.

Ak si potrpíte na maximálnu úsporu elektrickej energie či minimálnu hlučnosť, prípadne máte radi, keď vás prístroj sám upozorní na potrebnú údržbu, na trhu je množstvo čističiek šitých priamo vám na mieru.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *