Na trhu s chladivami, ktoré sa používajú aj v klimatizáciách, vládne kríza. Kvalitné chladivá sú od minulého roka nedostatkový tovar a ich cena prudko rastie.
Výrobcovia chladív varovali pred touto situáciou už v roku 2015. Ceny však boli ešte stabilné alebo klesali. Odvtedy stúpli až o 250 %. Niektoré dokonca o 350 %.
Ukázalo sa, že výrobcovia odhadli vývoj na trhu správne.
2 základné príčiny súčasnej situácie
Prečo ceny chladív tak náhle a dramaticky vzrástli? Dnešný stav sa dá pripísať dvom hlavným dôvodom.
Prvým z nich je regulácia trhu. Povolené množstvo chladív, ktoré výrobca môže predávať, je nižšie. Vlani, keď ceny prudko stúpli, to však bolo len o 9 % menej oproti roku 2015.
Zásadnejší vplyv na rast cien malo vynútené zastavenie dovozu chladív do Európy. Silné mrazy na celej severnej pologuli v úvode roku 2017 prakticky stopli ťažbu fluoridu vápenatého. Ten je základnou surovinou na výrobu fluorovaných chladív.
Hlavní producenti kvôli tomu obmedzili alebo prerušili výrobu. Aby mali nové chladivá potrebnú kvalitu, s ďalšou výrobou museli počkať zhruba 3 týždne od jej pozastavenia.
V rovnakom čase sa výrobcovia chladív v Číne museli popasovať so zmenami v oblasti ekológie. Čína patrí k najväčším dodávateľom chladív do Európskej únie. Tamojšie úrady rozhodli o ekologickej likvidácii odpadu, ktorý vzniká pri výrobe a veľmi dôkladne ju kontrolujú.
Dôsledkom tejto nákladnej novinky bolo obmedzenie výroby. Čína zároveň znížila export, pretože o chladivá je v krajine veľký záujem.
Čo ďalej? Prognóza nie je optimistická
Aký je odhad na zvyšok roka 2018? Ceny chladív budú ďalej stúpať.
- V Európskej únii sa už chladivá takmer nevyrábajú. Dovážajú sa z Ázie alebo USA.
- Firma Honeywell, ktorá patrí k najväčším dodávateľom, prestala vyrábať chladivá R404A/507. Ďalší výrobcovia sa k nej pridali.
- Zdražovanie už postihlo aj nové chladivá.
- Všetky obmedzenia sa priamo dotýkajú aj ekologického chladiva R32.
- Povolené množstvo chladív na trhu poklesne oproti roku 2015 o priepastných 37 %. K tomu treba prirátať 12 % chladív, ktoré sa nachádzajú v prednaplnených zariadeniach. Napríklad v klimatizáciách. Množstvo chladív v predaji tak bude polovičné oproti stavu spred troch rokov.
Je zrejmé, že výrobcovia chladív pri dodávke uprednostnia veľké firmy pred regionálnymi. A takisto stálych klientov pred prelietavými, ktorí predtým špekulovali a nakupovali vždy za najnižšie ceny.
Prognóza? Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že ceny chladív do konca roka 2018 poklesnú.