Pocit vyhriatej izby je hlavne v zime na nezaplatenie. Ale ak sa aspoň trošku neuskromníte, môže to viesť k zbytočne vysokým účtom za kúrenie. Stačí však jeden pohľad cez okno na mrazivý vietor a vôľa stlmiť radiátor je preč.
Mali by ste sa snažiť o takú teplotu, ktorá vyhovuje všetkým členom domácnosti. A zároveň pri nej nedochádza k bezdôvodnému plytvaniu a prehrievaniu miestnosti. Vtedy sa môžu objaviť aj problémy so suchým vzduchom.
Prečítajte si, ako efektívne vykurovať radiátormi, znížiť spotrebu energie a účty za kúrenie. Tieto rady platia aj pre dizajnové radiátory.
Postarajte sa o nižšiu spotrebu energie
Využite to, že viete regulovať intenzitu vykurovania. V spálni majte nižšiu teplotu ako v obývačke. V obývačke trávime väčšinu času, preto si tam radi doprajeme pohodlie. Naše telo však lepšie oddychuje pri nižšej teplote a samo sa v spánku ochladzuje. Navyše, v noci udržiava teplo perina. Nižšia teplota sa zíde aj v kuchyni. Hlavne pri varení, ktoré ju dostatočne vyhreje.
Nesušte bielizeň na radiátoroch. Znie to zvláštne, pretože väčšina z nás to aspoň v zime považuje za úplne bežnú vec. Ale takto výrazne znižujete efektivitu kúrenia. Teplo z radiátora sa využíva na sušenie oblečenia a nie na vyhrievanie miestnosti. Preto miniete viac energie, ako potrebujete. A narobíte chaos vo vlhkosti vzduchu.
Kým vyvetráte, úplne vypnite radiátory a počkajte, nech ochladnú. Keď skončíte s vetraním, radiátory zapnite na rovnakú úroveň. Nezvyšujte intenzitu.
Odchádzate z domu na dlhšie obdobie, napríklad na dovolenku? Nemá zmysel, aby radiátory vyhrievali prázdny byt. Vypnite ich. Alebo ich stlmte na minimum, aby ste sa nevrátili do úplného chladu.
Kontrolujte vlhkosť vzduchu v domácnosti. Mala by sa pohybovať okolo 40 až 60 %.
Pomôže aj údržba radiátora
Aspoň dvakrát ročne odvzdušnite radiátor. Najprv sa presvedčte, že nie je zapnutý ani horúci. Pod ventil položte nádobu, aby ste si doma nenarobili neporiadok. Povoľte ventil a vypustite prebytočný vzduch. Keď začne tiecť aj voda, ventil pevne zatiahnite. Zavzdušnený radiátor spoznáte tak, že v spodnej časti je horúci, ale navrchu studený.
Termostat na radiátore sa postupne opotrebuje a už nie je taký spoľahlivý. Mali by ste ho vymeniť aspoň raz za 15 rokov.
Nastavte si termostat
Termostaty majú hlavne novšie radiátory. Staršie si musia vystačiť s ventilom, ktorým sa dá otáčať a regulovať teplota.
Radiátory sú tradične umiestnené pod oknami. Termostat nesmie byť na priamom slnku. Ale nemala by ho zakrývať ani záclona, oblečenie či nábytok. To všetko znižuje presnosť merania izbovej teploty. Teplota okolo termostatu má byť rovnaká ako v ostatných častiach miestnosti. Preto umožnite vzduchu voľne plynúť.
Vo všetkých miestnostiach nastavte termostat na rovnakú úroveň. Neušetríte nič, keď jeden vypnete. Ostatné radiátory budú musieť pracovať výkonnejšie, aby vyhriali vašu domácnosť. A zhoršíte tým distribúciu tepla.
Vyskúšajte radiátor s bezdrôtovým termostatom. Dá sa naprogramovať tak, aby vykurovanie automaticky upravil podľa aktuálnej teploty.
Nemeňte nastavenie termostatu príliš často. Nastavte jednu úroveň a nechajte termostat, aby sa sám prispôsobil.
Čo robíte, aby ste radiátormi vykurovali efektívne? Napíšte nám do komentárov pod článkom.