Čistička čistí, zvlhčovač zvlhčuje, stírače stíraj alebo čím nám vlastne uľahčujú život?

12. March 2018 v kategórii Čističky a zvlhčovače    Autor: Michaela
  

Keď sa povie čistička vzduchu alebo zvlhčovač, napadne vám pravdepodobne prístroj malej veľkosti a hranatého tvaru, ktorý bude vypúšťať do vzduchu paru, prípadne si z neho bude brať škodliviny. Áno, laicky máte pravdu. No uvedomili ste si niekedy, ako môže tento „nepodstatný“ prístroj pozitívne ovplyvniť váš život?

Bez vzduchu a vody by sme neprežili. Mnohí z vás si vodu dennodenne filtrujú, čistia, demineralizujú, skrátka sa staráte o jej kvalitu. Vypili by ste znečistenú vodu? Nie! Tak prečo dýchate znečistený vzduch? Teraz vám možno napadla otázka: Ako môžem ovplyvniť vzduch vo svojom okolí, keď nedokážem minimalizovať výpary z áut, rafinérií či tovární? Tento kolobeh predsa nedokážem zastaviť. Iste, niektoré veci vo svojom živote nezmeníte. Ale máte dosah na to, čo sa deje vo vašom bezprostrednom okolí.

Nemusíte byť alergik ani astmatik, aby ste vedeli, že najkritickejším obdobím pre naše zdravie sú jar a zima. Jar so sebou prináša doslova peľovú bombu, vďaka ktorej si neviete vybrať, či viac smrkať, alebo slziť. No a zima neostáva nič dlžná vďaka presušenému, prekúrenému vzduchu, ktorý vás dusí, dráždi a spôsobuje bolehlav.

Ak vás trápi jeden alebo druhý problém, čiže znečistený alebo príliš suchý vzduch, je dobré začať premýšľať nad čističkou alebo zvlhčovačom.

Čistička vzduchu odstraňuje vzdušné alergény. Pracuje na princípe filtrácie vzduchu a mala by zachytávať 99 % nečistôt. Čistička zjednodušuje život pri alergií, astme alebo iných dýchacích ťažkostiach. Samozrejme, v prípade extrémne znečisteného prostredia iba čistička nestačí. Základom je klásť dôraz na čistotu prostredia, v ktorom žijete, a to častým utieraním prachu a vysávaním. Prach je totiž pôvodcom celého „zla“.

Ide o zmes:

  • roztočov
  • plesní
  • zvieracích baktérií
  • mikróbov
  • minerálnych látok
  • chlpov
  • rôznych častíc

Tieto nečistoty doslova útočia na vaše sliznice a dýchacie cesty. Bez pravidelného upratovania a údržby nebude mať čistička taký účinok, aký by mohla mať. No v prípade, že dodržíte toto odporúčanie, dokáže veľmi výrazne zlepšiť kvalitu vzduchu vo vašej domácnosti.

Ak máte potrebu vzduch hlavne zvlhčiť, je jasnou voľbou zvlhčovač vzduchu. Je skvelým spoločníkom do rodiny s malými deťmi, pretože práve detičky si zvykajú na znečistené ovzdušie najťažšie, čo môže mať za následok rôzne zdravotné komplikácie. Suchý vzduch vie narobiť množstvo šarapaty v podobe podráždenej sliznice alebo vysušenej pokožky. Niektoré zvlhčovače zároveň aj ionizujú vzduch, čo je tiež jedna z funkcií, ktorá výrazne znižuje komplikácie ako napríklad pálenie očí, suchú pokožku, bolesť hlavy či kašeľ. Opäť si však treba uvedomiť, že pre stopercentný výkon prístroja je potrebné vykonávať pravidelnú údržbu, čo znamená v riadnych intervaloch meniť filter. Ak sa bojíte, že je to na Vás až príliš otravné, nemusíte mať obavy. Väčšina prístrojov je už natoľko inteligentná, že Vás k výmene vyzve sama. Takže tých 5 minút, ktoré obetujete výmene znečisteného filtra za nový, Vás určite nezabije. 😊 Dôležité je ale upozornenie, ktoré vás pri rozhodovaní, ktorý prístroj je ten vhodnejší, určite ovplyvní. Ak Vás trápia hlavne zdravotné problémy, zvoľte radšej čističku vzduchu, pretože zvlhčovač vzduch len zvlhčí, ale baktérií sa nezbaví.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *