Domáci miláčikovia a vaša vzduchotechnika

23. April 2018 v kategórii Zdravý vzduch    Autor: Martin
  

 

Zdravý vzduch v interiéri oceníte nielen vy, ale aj vaši domáci miláčikovia. Zvieratá cítia, že rastie teplota a vlhkosť. A rovnako chcú žiť v komfortnom prostredí.

Názor, že živočíchy po stáročia zvládali horúčavy aj bez klimatizácie, už neobstojí. Stali sa z nich domáce zvieratá, čím sa pre ne takmer všetko zmenilo. Hlavne životné podmienky a potreby. Ich prirodzené návyky zmizli.

Preto v horúčavách zvážte, že necháte zapnutú klimatizáciu aj počas svojej neprítomnosti. Vtedy, keď sú doma len zvieratá. Ak patríte k priaznivcom šetrenia energie, určite nesúhlasíte. Vaše argumenty súvisia s prevádzkovými nákladmi a sú rozumné. Tu sa však musíte rozhodnúť medzi pohodlím domácich miláčikov a nižšími účtami za energie.

Ako spoľahlivo zistíte, či zvieratá potrebujú zapnutú klímu? Sledujte ich správanie. Keď pustíte klimatizáciu alebo ventilátor a zvieratá sa neustále pohybujú či oddychujú v ich blízkosti, je to jasný signál. Doprajte im pohodlie, keď odchádzate z domu na niekoľko hodín. Napríklad do práce.

Záleží aj na tom, či máte mačku, alebo psa. Mačky zvládajú teplo vo všeobecnosti lepšie. Vedia obmedziť pohybovú aktivitu a neprehrievajú sa.

mačka v horúčave

Prinášame niekoľko tipov, ako zachovať zdravú a šťastnú domácnosť aj pre zvieratká.

Udržujte čistú domácnosť

Pravidelne upratujte a vysávajte. Umývajte domácich miláčikov podľa odporúčaní veterinára. Čistou domácnosťou zvýšite kvalitu ovzdušia a zabránite tomu, aby nežiaduce častice voľne poletovali vo vzduchu. Môžu sa totiž dostať napríklad do klimatizácie.

Kontrolujte filter v klimatizácii

Filter v klíme by mal byť čo najčistejší. Prítomnosť domácich zvierat však môže spôsobiť, že sa rýchlejšie zanesie. Nielen srsť, ale aj odumretá pokožka a ďalšie častice môžu filter dokonca upchať. Preto ho kontrolujte aspoň raz mesačne. Ak je to nutné, vymeňte ho.

špinavý filter v klimatizácii

Myslite na pravidelný servis

Starajte sa o svoju vzduchotechniku. Pravidelný servis klimatizácie od odborníkov zabezpečí, že všetko funguje, ako má. Aspoň jedna odborná prehliadka za rok môže odhaliť menšie problémy, ktoré by časom prerástli do väčších ťažkostí. Klíma je dlhodobá investícia. Myslite na jej údržbu a predĺžite jej životnosť.

Nastavte príjemnú teplotu

Pri nastavení teploty berte do úvahy pohodlie zvierat. Myslite na to, aká teplota im vyhovuje a po akej túžia. Vytvoríte tak prijateľné prostredie pre všetkých členov domácnosti. A to v každom ročnom období.

mačka v horúčave

Zabezpečte vonkajšiu klimatizačnú jednotku

Máte klimatizáciu vonku? Okrem vhodného umiestnenia si dajte pozor na to, aby sa k nej domáce zvieratá nedostali príliš blízko. Je úplne v poriadku, keď sa pohybujú v jej okolí. Ale mali by ostať v bezpečnej vzdialenosti, aby nepoškodili káble či zariadenie. Vytvorte zónu, cez ktorú sa zvieratká nedostanú.

Ako sa pomocou vzduchotechniky staráte o pohodlie domácich miláčikov? Napíšte nám do komentárov pod článkom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *