Prečo sa u vás doma šíria alergény a ako ich zastaviť?

8. August 2017 v kategórii Zdravý vzduch    Autor: Martin
  

 

Ľudstvo sa teší z technologického pokroku, ktorý spravilo za posledné storočie. A zároveň je v očakávaní, čo všetko ešte môže dosiahnuť. Tento pokrok si však vybral svoju daň. Negatívne sa prejavil na našom zdraví.

Znečistené vonkajšie ovzdušie je na pretrase takmer denne. Ale čo vzduch v našich domácnostiach? Častejšie používame plasty, kovy, elektrické spotrebiče či umelé materiály. A keď žijeme v zle vetraných miestnostiach, môžeme dýchať až 6-krát horší vzduch ako v prírode.

Dnešnou prioritou je šetrenie nákladov na energie. Pri stavbe budov používame materiály, ktoré bránia tepelným stratám. No zároveň aj prirodzenej výmene vzduchu. A naše bývanie neraz sprevádzajú plesne na stenách.

Ako toto znečisťovanie vnútorného ovzdušia pôsobí na zdravie človeka? Prejavuje sa aj alergiami. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je na svete alergických 5 až 20 % ľudí. Na Slovensku trpí hlavne mládež do 15 rokov – alergikom je už každý štvrtý.

alergia

Ktoré faktory najviac spôsobujú vznik alergií?

  1. Prach

Prach najviac znečisťuje vzduch na našej planéte. Častice prachu, ktoré vznikajú kvôli automobilom a ťažkému priemyslu, škodia človeku ešte výraznejšie. Dokážu preniknúť hlboko do dýchacích ciest a usadiť sa tak, že ich nevykašleme. Okrem alergie tak môžu spôsobiť aj nádorové ochorenia.

  1. Peľ

V strednej Európe má peľová sezóna tri základné obdobia:

  • jar – uvoľňuje sa peľ stromov,
  • leto – hlavným alergénom je tráva,
  • jeseň – alergénom dominuje burina.

Peľ niektorých rastlín sa šíri vzduchom výborne, iný vydrží len krátku vzdialenosť. Alergický účinok peľov dokáže obmedziť najmä dážď.

  1. Baktérie, vírusy a plesne

Prach, ktorý máme doma, má sčasti biologický pôvod. Tvoria ho baktérie, vírusy, plesne, roztoče, ľudská koža, vlasy či srsť domácich miláčikov.

Najviac bytových baktérií a vírusov produkujú ľudia. Množstvo mikróbov závisí od počtu osôb, ich činnosti, veľkosti priestoru alebo frekvencie správneho vetrania. Plesne sa udržiavajú hlavne na stenách, potravinách a izbových rastlinách, pričom ich ovplyvňuje aj počasie a ročné obdobie.

Baktérie a plesne vypúšťajú do vzduchu toxické látky, ktoré ešte znásobujú ich negatívny vplyv na ľudské zdravie. Patria k najnebezpečnejším alergénom. Aj preto, že v uzavretých priestoroch majú vhodné podmienky na rozmnožovanie. Vyskytujú sa v čalúnenom nábytku, potrubí či kobercoch.

  1. Roztoče

Roztoče sú parazitické živočíchy, ktoré sa množia hlavne v matracoch, posteliach, kobercoch a inom vlnenom textile. Tieto parazity sú nielen častým alergénom, ale tiež jednou z príčin astmy.

  1. Chemické látky

Alergiu vyvolávajú aj rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v domácom ovzduší. Medzi najnebezpečnejšie látky patrí formaldehyd. Nájdeme ho v konštrukciách budov a tradičnom domácom zariadení: v nábytku, kobercoch, podlahách či tapetách.

Výhodou je, že formaldehyd ľahko odhalíme čuchom už pri nízkom množstve. Môžeme tak rýchlo prijať opatrenia, ktorými zamedzíme jeho rozptylu.

Čističky vzduchu vás zbavia alergénov

Čističky vzduchu bránia šíreniu mikróbov vo vzduchu, a preto sú výbornou pomôckou pre alergikov. Odstránia roztoče, ale aj cigaretový dym a ďalšie alergény. Zaručia príjemnejší pocit z dýchania.

Alergici a astmatici potrebujú čisté ovzdušie bez baktérií, vírusov, zvieracieho pachu či zápachu z kuchyne a kúpeľne. Čističky vzduchu pracujú tak, aby zdravé ovzdušie účinne zabezpečili. Navyše, zlepšujú aj spánok. Stačí si vybrať takú čističku, ktorá najlepšie pasuje k veľkosti interiéru.

Airbi čističky a zvlhčovače vzduchu

Používate čističky vzduchu, aby ste sa zbavili alergénov?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *