Možné dôvody, prečo vám vychladenie domácnosti trvá tak nekonečne dlho

6. August 2018 v kategórii Klimatizácie    Autor: Martin
  

 

Keď vonkajšie teploty lámu rekordy, na pocit šťastia stačí klimatizovaná domácnosť. Ale čo ak klimatizácia nefunguje podľa vašich predstáv? Leto vie byť aj nepríjemné.

Ak vaša klíma beží celý deň a nedokáže ochladiť domácnosť na požadovanú teplotu, niečo nie je v poriadku. Náprava je však často jednoduchá.

Dá sa spoľahlivo určiť, prečo chladenie trvá tak dlho? Áno. Ale najprv musíte poznať svoj dom alebo byt a svoju klimatizačnú jednotku. Veľa závisí aj od vonkajšej teploty. V tomto článku vám zhrnieme najčastejšie dôvody a pridáme riešenia.

Ako tieto problémy ovplyvňujú schopnosť klímy chladiť domácnosť a ako sa ich zbaviť?

Daikin Emura

1. Vonku je naozaj horúco

Čím je vonku teplejšie, tým ťažšie je pre klímu dostať domácu teplotu na požadovanú úroveň. Toto sa však stáva len pri extrémnych horúčavách, ktoré sa aj počas letných dní vyskytnú ojedinele. Nemusí to znamenať, že je problém v klimatizácii.

Počasie nezmeníte. Preto počkajte, kým extrémne teploty prejdú.

2. Máte špinavý vzduchový filter

Špinavý filter obmedzuje množstvo vzduchu, ktoré klimatizácia vťahuje dnu a ochladzuje. Ak je znečistený aj ten váš, vymeňte ho. Prach a špina bránia prúdeniu vzduchu. Filter by ste mali meniť aspoň raz za tri mesiace.

špinavý filter v klimatizácii

3. Chýba vám chladivo

Chladivo je kľúčovou súčasťou klimatizácie. Chladiaca kvapalina absorbuje teplo z domáceho vzduchu. Ak má klíma málo chladiva, chladí nedostatočne.

Nízke množstvo chladiva je takmer vždy spôsobené jeho únikom. Niekde v zariadení máte dieru. S riešením vám pomôže profesionálny technik, ktorý má skúsenosti so servisom klimatizácií. Opraví netesnosť a doplní chýbajúce chladivo.

4. Vonkajšia jednotka je veľmi znečistená

Vonkajšia jednotka klimatizácie rozptýli teplo z klímy do vonkajšieho vzduchu. Ak je viditeľne znečistená, s rozptýlením teplého vzduchu sa natrápi a bude trvať dlhšie, kým vychladí domácnosť.

Vyčistite vonkajšiu jednotku alebo sa obráťte na odborníkov. Kľúčom k odstráneniu tohto problému je správna poloha klimatizácie.

znečistená vonkajšia jednotka

5. Klíma je príliš malá alebo stará

Ak je klimatizácia príliš malá a nevyhovuje veľkosti vášho domu, bude bežať stále, ale aj tak ho neochladí. Príliš stará klíma zas stráca efektivitu a chladenie jej trvá podstatne dlhšie.

Kontaktujte odborníkov. Odporučia vám vhodný výkon klimatizácie do vášho príbytku. Môžu vám navrhnúť aj výmenu klímy.

Ako dlho trvá vychladenie vašej domácnosti? Podeľte sa o skúsenosti v komentároch pod článkom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *