Tipy na efektívny boj proti teplu s vaším ventilátorom

23. July 2018 v kategórii Zdravý vzduch    Autor: Martin
  

 

Letná pohoda, opaľovanie na záhrade, dovolenka pri mori. Najkrajšie momenty roka. Až do chvíle, keď teplota a vlhkosť v domácnosti vystúpia na takú úroveň, že by ste najradšej strčili hlavu do mrazničky. Alebo zakázali varenie, sprchu či používanie notebooku. Ale to vám neodporúčame. Chladné prostredie si vytvoríte aj s ventilátorom a trochou vynaliezavosti.

Prečítajte si naše rady, ako zvýšiť efektivitu ventilátorov v domácnosti.

Otvorte okno na noc

Teploty večer klesajú, a to by ste mali využiť. Položte ventilátor pred otvorené okno a priveďte do miestnosti viac chladného vzduchu. Vytvoríte tým príjemný vánok, ktorý podporí dobrý spánok.

Ventilátory ako také neochladzujú vzduch. Rozprúdia ho a ochladia len vaše telo. Preto potrebujete otvorené okná, cez ktoré dnu prenikne čerstvý chladný vzduch a ventilátor ho rozptýli po miestnosti. Klimatizácia funguje presne opačne: vyhovujú jej zavreté okná.

ventilátor na okne

Udržte chladný nočný vzduch v domácnosti

Keď ste už dnu dostali chladný vzduch, pokúste sa ho udržať. Cez deň nechajte zavreté okná a dvere. Inak rýchlo príde horúci vzduch. Ak chcete vyvetrať, otvorte okná na tej strane, na ktorú nesvieti priame slnko. A myslite na to, že pozícia slnka sa počas dňa mení.

Sklopte žalúzie

Nechcete, aby horúce slnečné lúče vyhriali váš interiér. Preto sklopte žalúzie, zatiahnite rolety a záclony. Celé to vylepšíte umiestnením ventilátora na okno smerom von, aby ste vytláčali horúci vzduch. Ak súčasne zapnete napríklad stropný ventilátor, ktorý rozprúdi vnútorný vzduch, efekt vás poteší ešte viac.

sklopené žalúzie

Pomôžte si ľadom

Radi trošku experimentujete? Tento tip vás určite zaujme. Potrebujete stolný ventilátor, pred ktorý položíte tanier s kockami ľadu alebo fľaše so zmrazenou vodou. Ventilátor nasmerujte na seba a získate dokonalý chladný vánok. Jednoduché a úsporné riešenie, ktoré naozaj funguje.

Stropné ventilátory sa musia točiť proti smeru hodinových ručičiek

A to z vášho pohľadu zdola. Smer, ktorým sa ventilátor točí, ovplyvňuje teplotu vzduchu. Ak sa lopatky točia proti smeru hodinových ručičiek, vytvárajú efekt chladenia a studený vánok.

V smere hodinových ručičiek je to len prúdenie vzduchu od stropu smerom nadol. A čím väčšia výška, tým teplejší vzduch. Takže ventilátor má presne opačný účinok, ako si želáte.

stropný ventilátor

Vypnite nepotrebnú elektroniku

Elektronika produkuje veľa tepla a vy nepotrebujete, aby kvôli tomu ventilátory pracovali dlhšie. Počítač a televízor zapnite len vtedy, keď musíte. Počítač obsahuje ventilátor, ktorý chladí samotné zariadenie, ale zároveň dodáva teplo do miestnosti. Takisto používajte len tie svietidlá, ktoré sa vám zídu večer a skoro ráno. Ušetríte aj na elektrine.

Neprehrejte kuchyňu

Keď varíte, v lete vždy zapnite ventilátor nad sporákom. Nechajte ho bežať aj po varení, kým sa kuchyňa opäť neochladí. Rovnako postupujte pri vyhrievaní rúry.

Spojte to s klimatizáciou

Používať ventilátor s klimatizáciou je dobrý nápad. Zdá sa vám to ako plytvanie elektrinou? Ventilátor dokáže zefektívniť prácu klimatizácie, pretože spôsobí efekt vetra.

Vonkajší vietor vie vytvoriť pocit chladu na tele, a rovnako funguje aj ventilátor. Vzduch v skutočnosti neochladí, ale pocitovo áno, pretože prúdenie vzduchu chladí telo. Ventilátor zapnite len v tých miestnostiach, v ktorých sa niekto nachádza.

Použili ste niektorú z týchto chladiacich techník v praxi? Napíšte nám do komentárov pod článkom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *