Vnútorný vzduch môže škodiť ešte viac ako ten vonkajší. Jeho znečistenie patrí k najväčším hrozbám pre zdravie. Nielen vaše, ale aj zdravie vašich detí či domácich miláčikov.
Vplyvu domáceho ovzdušia na zdravie nevenujeme toľko pozornosti. Aj odborné diskusie súvisia skôr s vonkajším znečistením, ktoré má výrazný dosah na kvalitu vzduchu v interiéri. A to aj pri zavretých oknách. V moderných bytoch s kvalitnejším tesnením okolo okien však hrajú dôležitejšiu úlohu iné faktory.
A nejde len o vzduch u vás doma. Mestskí ľudia trávia väčšinu času v interiéroch: až 90 %. Doma, v práci, nákupnom centre, reštaurácii či vo fitku. Platí to aj pre deti. Vonku sa pohybujú čoraz menej. Namiesto toho sa hneď zo školy ponáhľajú pozerať telku či hrať sa na počítači.
Viac ako 500 chemikálií v domácom vzduchu
Zlá kvalita domáceho vzduchu sa môže prejaviť krátkodobo aj dlhodobo. V krajných prípadoch spôsobuje tieto ťažkosti:
- astma,
- alergie,
- dýchacie problémy,
- podráždenie očí a pokožky,
- bolesti hlavy a hrdla,
- prechladnutie,
- chrípka,
- únava,
- úzkosť,
- depresia,
- strata pamäti.
Vnútorný vzduch môže obsahovať viac ako 500 chemikálií. Ktoré sa v ňom vyskytujú najčastejšie? Medzi známe škodliviny patria plesne, cigaretový dym (platí aj pre pasívne fajčenie), formaldehyd, arzén, pesticídy, azbest, radón, ťažké kovy a výpary z čistiacich prostriedkov. Tieto látky výrazne zhoršujú kvalitu ovzdušia.
Hlavnou príčinou domáceho znečistenia je nesprávne vetranie. Istý vplyv má aj kvalita vonkajšieho vzduchu. Ale oproti vetraniu je tento faktor skoro nepodstatný.
V stavebníctve sú trendom nízkoenergetické budovy. Prinášajú však jeden nečakaný efekt: zvýšenú kontamináciu vnútorného vzduchu. Budovy s prepracovaným tesnením síce neprepúšťajú vonkajšie škodliviny, ale kvôli horšej výmene vzduchu uchovávajú tie vnútorné.
Zdravý domáci vzduch tiež závisí od teploty, vlhkosti a mikrobiologických procesov. Svoj podiel má ionizácia vzduchu. Záporné ióny sú zdraviu prospešné. Naopak, kladné ióny škodia.
Deti sú riziková skupina
Znečistený vzduch v domácnosti ohrozuje viac deti ako dospelých. A to kvôli fyziologickým rozdielom.
- Deti viac dýchajú ústami. Nefiltrujú vzduch v nosných dutinách tak efektívne ako dospelí.
- Deti sú aktívnejšie. Kvôli zrýchlenému srdcovému tepu vdýchnu viac vzduchu.
- Majú slabší imunitný systém a sú citlivejšie na výskyt alergénov.
Ako z toho von? Potrebujete kontrolovať a obmedziť čo najviac zdrojov znečistenia. Prvý krok je úplne jednoduchý: otvoriť okná a vyvetrať.
To však nemusí pomôcť. Ďalším riešením je čistička vzduchu. Na trhu existujú viaceré druhy, preto si vyberiete presne podľa svojich aktuálnych potrieb.
Čističky vzduchu bez zvlhčovania odstránia alergény, baktérie, vírusy, prach, roztoče a cigaretový dym. Vo vzduchu nájdu škodlivé látky a zničia ich. Takto bránia šíreniu infekcií, zlepšujú spánok a uľahčujú život hlavne astmatikom a alergikom.
Tieto prístroje nevytvárajú ozón, čím prispievajú k ochrane životného prostredia. Niektoré fungujú aj ako osviežovače vzduchu a vďaka modernému dizajnu hravo zapadnú do každej miestnosti.
Čističky vzduchu so zvlhčovaním priaznivo pôsobia na suchú sliznicu. Zbavia vás problémov so suchým vzduchom, pričom takisto pomôžu alergikom a astmatikom. Majú dlhú životnosť a vynikajú tichou a úspornou prevádzkou.
9 tipov ako zlepšiť kvalitu vzduchu v domácnosti
- Vetrajte aspoň 5 až 10 minút denne. Otvorte viaceré okná naraz, ideálne na opačných stranách bytu alebo domu. Vetranie prievanom je najúčinnejšie.
- Čistite vzduch prirodzene alebo to nechajte na čističku.
- Pestujte doma izbové rastliny, ktoré dokážu vyčistiť vzduch. Na tento účel ich odporúča aj NASA.
- Nepustite do interiéru cigaretový dym.
- Používajte netoxické čistiace prostriedky a bezpečnejšiu kozmetiku. Obmedzte aj bežné osviežovače vzduchu, ktoré paradoxne vypúšťajú množstvo chemických látok.
- Pravidelne vysávajte koberce a umývajte podlahy. Podlahy z tvrdého dreva sú lepšie ako koberce, ktoré zachytávajú alergény, ťažké kovy a ďalšie škodliviny.
- Topánky, ktoré nosíte vonku, nechajte pred dverami. Inak dnu prenesiete stopy toxických častíc.
- Farby, lepidlá a rozpúšťadlá neskladujte v byte, dome ani priľahlej garáži.
- Pri stavbe alebo prestavbe použite bezpečnejšie a ekologickejšie materiály.
Ako sa staráte o kvalitu vzduchu v domácnosti? Napíšte nám do komentárov pod článkom.