Viete, aká izbová teplota a vlhkosť vyhovujú vašim veciam?

2. July 2018 v kategórii Zdravý vzduch    Autor: Martin
  

 

V niektorých miestnostiach potrebujete udržať pomerne stálu úroveň vlhkosti vzduchu. A ideálne aj stálu izbovú teplotu. Ak vás trápi suchý či vlhký vzduch, netrpíte len vy a vaše zdravie. Ale aj bežné predmety z vašej domácnosti.

Niekoľko vecí si vyžaduje špeciálnu pozornosť pri skladovaní a používaní. Platí to nielen pre odložené veci v pivnici, ktoré už zrejme nepotrebujete, ale aj pre veci, ktoré sú užitočnou súčasťou vašej domácnosti. Rôzne predmety môžu citlivo reagovať na kolísanie teploty a vlhkosť.

Regulovať teplotu a vlhkosť viete efektívne pomocou klimatizácie. Tým, že klíma zníži teplotu vzduchu, zníži aj jeho vlhkosť. Podobne vám pomôže aj odvlhčovač vzduchu.

Pri vlhkosti si zapamätajte všeobecné pravidlo 55 %. Táto hodnota vyhovuje väčšine vecí, ktoré bežne používate a skladujete v domácnosti. Vyššie hodnoty už môžu mať škodlivé účinky.

Výkyvy izbovej teploty a nesprávne hodnoty vlhkosti vzduchu u vás doma najviac ohrozujú tieto predmety:

Drevený nábytok

Pri dlhodobo vysokej vlhkosti môže drevo prasknúť, hniť alebo sa inak zdeformovať. Čím nižšia vlhkosť, tým väčšia ochrana dreva. Ideálne 30 – 50 %.

drevený nábytok

Kožený nábytok

Koža je citlivá na teplotné výkyvy. Hlavne keď ide o extrémy, ktoré pozorujeme už aj na Slovensku. Napríklad, že sa teplota zo dňa na deň zmení o 10 °C. Vyššia vlhkosť môže odfarbiť kúsky kože a zapríčiniť plesne.

Domáce spotrebiče

Práčky, sušičky, umývačky riadu, sporáky, mikrovlnky a chladničky si často vyžadujú zásah klimatizácie. V lete je v domácnosti príliš teplo, čo týmto spotrebičom nevyhovuje. Klimatizácia chráni elektronické aj mechanické časti pred praskaním a hrdzou. Vyhnete sa tak trvalému poškodeniu spotrebičov.

domáci spotrebič

Elektronika

Obrazovky a vnútorné súčiastky moderných plazmových televízorov nemusia fungovať pri extrémne nízkych alebo vysokých teplotách. Zvukové zariadenia zas trpia nadmernou vlhkosťou.

Vlhkosť, ktorá sa postupne hromadí pri elektronike, môže mať rovnaký účinok ako priamy únik vody. Jej dôsledkom býva pokazené nabíjanie zariadení. Počítače, reproduktory a kamery ohrozuje aj hrdza a plesne, ktoré sa zvyknú tvoriť vo vlhkom prostredí.

Oblečenie

Skladovanie odevov pozná každý. Stačí vytiahnuť letné oblečenie po zime. A to zimné ide rovno do skrine, kde ostane zhruba pol roka. Určite nechcete, aby vás potom čakal nepríjemný šok.

Oblečenie bude niekoľko mesiacov bez dozoru a vy sa potrebujete vyhnúť plesniam. Vlhkosť sa môže dostať do vašich odevov a znehodnotiť ich. Preto si dajte pozor na vysokú vlhkosť v tých miestnostiach, v ktorých skladujete oblečenie.

oblečenie

Fotografie

Vyhnite sa teplým miestam a neukladajte fotky na seba, pretože sa môžu rozpustiť. Vaše spomienky pomôžu zachovať kvalitné fotoalbumy.

Hudobné nástroje

Pri krátkodobom aj dlhodobom skladovaní hudobných nástrojov potrebujete mať teplotu pod kontrolou.

Vlhkosť je veľkým nepriateľom klávesových nástrojov. Napríklad klavírov. Môže poškodiť drevo, struny aj klávesy. Struny nie sú odolné ani voči hrdzaveniu. Aj teplota môže ovplyvniť stav a tvar klávesových hudobných nástrojov. Pri drevených klavíroch myslite na správanie dreva, ktoré sa rozťahuje v horúcom a zmršťuje v chladnom počasí.

Výnimkou nie sú ani strunové nástroje. Taká strunová gitara sa ľahko poškodí vplyvom teploty a vlhkosti. Vysoké teploty môžu obmedziť vlastnosti lepidiel, ktoré držia nástroj pokope. Odporúčame vlhkosť 45 – 55 % a teplotu 22 – 25 °C.

Pri dychových nástrojoch je dôležitý materiál. Ak sú drevené, vlhkosť pod 40 % spôsobí vyschnutie nástroja. Časti dreva sa môžu zmenšiť alebo prasknúť. Klarinety či flauty však nie sú v bezpečí ani pri vysokej vlhkosti nad 55 %. Môžu doslova napuchnúť a roztiahnuť sa. V extrémnych prípadoch sa vnútri nástroja vytvorí pleseň.

hra na hudobný nástroj

Zbierky

Vášniví zberatelia by mali zvážiť, či sa ich cenné zbierky zbytočne neznehodnotia kvôli nesprávnej teplote a vlhkosti. Ich dlhoročná snaha by tak vyšla nazmar.

Zbierku si chcete zachovať, aby nestratila hodnotu. Mince, pečiatky či fľaše vína môžu poškodiť časté zmeny teploty a vlhkosti.

Minciam zabezpečte stálu teplotu a vlhkosť. Pri výkyvoch môže dôjsť k oxidácii a poškodeniu kovov, ktoré sú v minciach.

Známky sa môžu stáčať, odlepovať či inak deformovať v miestnostiach s vysokou teplotou a vlhkosťou.

Kolísavé teploty môžu zrýchliť starnutie vína a pridať mu oxidovanú, kovovú pachuť. Víno skladujte na chladnom mieste pri slabom svetle. Optimálna teplota je 13 – 14 °C. Pri nízkej vlhkosti vyschnú alebo prasknú vínne zátky, čo umožní vzduchu dostať sa do fľaše.

Vysoké teploty deformujú vinylové platne. Naopak, príliš nízke teploty môžu spôsobiť ich rozpad. Ak sa dá, skladujte ich vertikálne a v originálnych obaloch. Ideálne pri teplote 18 – 21 °C.

Umelecké diela

Umelecké diela a potreby si tiež zaslúžia pozornosť. Nechcete zbytočne znižovať ich hodnotu. Vyhovuje im vlhkosť 50 % a teplota 21 – 24 °C.

Tkaniny a plátna chráňte pred UV žiarením a vlhkosťou. Umelecké diela môže zničiť aj pleseň. Nízka vlhkosť spôsobuje, že farby sú krehkejšie a náchylné k praskaniu.

umelecké dielo

Skladujete tieto veci v domácnosti na vhodných miestach? Napíšte nám do komentárov pod článkom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *