Týchto 12 faktov o klimatizácii musíte vedieť

27. August 2018 v kategórii Klimatizácie    Autor: Martin
  

 

Viete, ako klimatizácia funguje a aké sú jej výhody? Pravdepodobne áno. Povedomie o tejto úžasnej pomocníčke zvyšujeme aj my. O klimatizácii pravidelne píšeme na našom blogu. Búrame mýty, ponúkame praktické tipy a upozorňujeme na chyby.

Často si ani neuvedomujeme, že klíma je moderný luxus. Doceníme ju až vtedy, keď sa začnú pravé letné horúčavy. Máte k nej prístup? Ste šťastní ľudia. Môžete si regulovať domácu teplotu, dýchať príjemný vzduch a v noci pohodlne spať.

Teraz sa však pozrime na klímu z iného pohľadu. Tento vynález sprevádzajú rôzne zaujímavosti a úsmevné fakty. Rozhodli sme sa, že sa o ne podelíme. Niektoré informácie nie sú všeobecne známe, ale sú o to pútavejšie.

Zozbierali sme pre vás 12 menej rozšírených faktov, o ktorých ste doteraz zrejme nepočuli.

1. Kto je otcom klimatizácie?

Za otca klimatizácie a chladenia je považovaný floridský lekár John Gorrie. Už v roku 1842 vyvinul prístroj, ktorý vyrábal ľad. Chcel takto ochladiť vzduch pre svojich pacientov.

Dokonca získal aj patent, aby vytvoril podobné zariadenie pre domácnosti. Realizácie tohto nápadu sa však nedožil.

2. Kde sa zrodil vynález klímy?

Prvý klimatizačný systém vynašiel Willis Carrier v roku 1902. Kde pracoval? Vo vydavateľstve. Za všetkým stoja neposlušný atrament a papier.

Keď bolo vonku horúco, atrament sa na novinový papier poriadne neprilepil. Taktiež dochádzalo k rozťahovaniu papiera: kvôli rôznym úrovniam vlhkosti. A Carriera to jedného dňa prestalo baviť.

Willis Carrier

3. Predchodcom boli elektrické ventilátory

Pred nástupom klimatizácie skúšali ľudia rôzne spôsoby, ako sa schladiť. Posledným predchodcom boli elektrické ventilátory. Tie síce používame dodnes, ale väčšinou ako doplnok ku klíme.

Funkciou ventilátora totiž nie je chladiť vzduch. Vytvára efekt vetra, vďaka ktorému vnímame prostredie okolo seba ako komfortnejšie. Pôsobenie ventilátora odparuje pot z pokožky a znižuje telesnú teplotu, ale nie teplotu vzduchu v miestnosti.

4. Prvý klimatizovaný dom si majiteľ vôbec neužil

Prvý plne klimatizovaný dom postavili v roku 1913 v americkom Minneapolise. Majiteľ však  predčasne zomrel pri love divej zveri a účinok klímy si nikdy nevyskúšal.

5. Prvý automobil s klímou veľmi nezaujal

Prvé auto, ktoré ponúkalo aj model s klimatizáciou, bolo od značky Packard. V roku 1939 si však veľa priaznivcov nezískalo. Automobil nebol populárny kvôli vysokej cene a tomu, že klimatizačný systém zabral veľmi veľa miesta.

prvé klimatizované auto

6. Kam sa ľudia chodili schladiť? Do kina

Prvé verejné zariadenia s klimatizáciou boli kiná. A z ich strany to bol geniálny marketingový ťah.

Kiná sa rozhodli prezentovať najnovšie filmy ako letné trháky. Hneď sa k tomu pridal aj Hollywood a vydával ich práve v tomto období. Kiná sa vyzbrojili klimatizáciou a zabezpečili návštevníkom príjemné pohodlie.

Ľudia šli do kina aj preto, aby sa schladili. To prinieslo obrovský nárast návštevnosti v letných mesiacoch. Odvtedy poznáme pojem letné kino. Aj keď dnes sa už filmy premietajú pod holým nebom.

7. Ktoré odvetvie úplne zmenil nástup klimatizácie?

Architektúru. Dizajnéri predtým navrhovali domy s vysokými stropmi. Horúci vzduch unikal do priestoru, v ktorom sa nezdržiavali ľudia. Typické boli aj verandy a sadenie stromov, ktoré poskytovali obyvateľom domu vytúžený tieň.

dom s vysokým stropom

8. Horúce dni dnes znášame horšie ako kedysi

A je za to zodpovedná klimatizácia. Jej rozšírenie zmenilo našu prirodzenú toleranciu tepla. Výskumy dokázali, že horúce dni dnes znášame horšie ako predošlé generácie.

9. Klimatizácia zachraňuje životy

Pravdepodobnosť smrti počas extrémne horúceho dňa klesla podľa vedcov za posledných 50 rokov až o 80 %. Súvisí to s nástupom klimatizácie.

10. Medicína by sa bez nej nezaobišla

Klíma pomáha medicíne. Niektoré lieky a medicínske postupy by nikdy nevznikli bez trvalo chladného prostredia. Pri vysokých teplotách by vedci nemohli plnohodnotne pracovať na ich vývoji.

11. Viac ľudí môže žiť v tropických oblastiach

S klimatizáciou súvisí aj rozšírenie populácie v púšťach a iných tropických regiónoch. Napríklad v USA stúpla populácia v 60. rokoch minulého storočia v tých tradične najteplejších štátoch ako Nevada, Texas či Florida. Viete si predstaviť, že by bolo Las Vegas také obľúbené aj bez klímy?

Las Vegas

12. Letné prázdniny nezrušil ani vynález klímy

Školáci sa vždy najviac tešia na letné prázdniny. Ale vedeli ste, ako táto myšlienka vôbec vznikla? Správne. V lete je príliš horúco na učenie. V triedach sa ťažko dýcha a ani ľudský mozog nefunguje na 100 %. Našťastie pre žiakov a učiteľov, tradícia letných prázdnin pretrvala aj po vynáleze klímy.

Poznáte ďalšie zaujímavé fakty o klimatizácii? Napíšte nám do komentárov pod článkom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *